עושים סדר: למה כל עסק חייב רואה חשבון?

אם יש לכם עסק, ואין זה כלל משנה אם מדובר בעסק חדש או וותיק, גדול או קטן, אתם בוודאי יודעים שממש כפי שיש מס הכנסה, כך גם יש רואה חשבון. מדובר באיש מקצוע חיוני עבור כל סוג וגודל של עסק. מדובר באיש מקצוע שאין לראות בו כ"עוד" הוצאה, אלא יש לראות בו סיוע מהותי, ואף כלי חשוב שמסייע להימנע מקנסות ולהטיב את רמת ההכנסה. אז אם גם אתם מנהלים עסק ומתלבטים האם נכן עבורכם לחבור לרואה חשבון, מוזמנים להכיר את התמונה השלמה, ואף להבין טוב יותר אלו אפשרויות עומדות לרשותכם.

חושבים להתנהל לבד? תחשבו שוב!

הישראלים ידועים כיזמים, וכעם שלא מפחד לצאת לדרך עסקית עצמאית, כך שלא מעט עסקים ומיזמים חדשים קמים מדי שנה. עם זאת, יש להבדיל בין עסק פעיל שכבר מכיר את ההתנהלות מול רשות המיסים לבין עסק חדש שאומנם מכיר את התיאוריה, אך חסר ניסיון ובעיקר חושב כיצד ניתן לחסוך. מכאן שלא מעט עסקים חדשים מנסים בשנה הראשונה להתנהל לבד ללא רואה חשבון, אך אז מגיע סוף השנה והם מגלים שאומנם יש רק 3 גופים להתנהל מולם (מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי), אף המשימה הרבה יותר מורכבת ממה שחשבו, כך שלא מעט זמן מושקע בכך. לאור המצב רצוי להבין כבר בנקודת ההתחלה שרואי חשבון הם בעלי תפקיד מאוד חשובים לעסקים. הם לא רק סוגרים עבורכם את הפינה מול רשויות המיסים, אלא מעניקים מגוון יתרונות נוספים.

עושים סדר: למה כל עסק חייב רואה חשבון?

כיצד ביכולתו של רואה חשבון לסייע?

ציינו שרואי חשבון מהווים נדבך מאוד חשוב מכל עסק, ופה אנו מבקשים לפרט כיצד ביכולתם לסייע. ובכן רואי חשבון מחזיקים בידע מעמיק בכול מה שנוגע לתחומי החשבונאות, המימון, המיסים והביקורת החשבונאית. מה בפועל זה אומר? רואי חשבון מסייעים לפתוח עסק עצמאי (מתנהלים עבורכם מול רשויות המיסים), מעבירים דיווחים נחוצים למס הכנסה ולמע"מ, מתעדים שלל מסמכים חשובים (כגון קבלות והוצאות), ממלאים מגוון דו"חות משלימים (כגון הצהרת הון), מסייעים בסידור דו"ח רווח והפסד (כך שתידרשו לשלם פחות מיסים), מסייעים להסדיר משכורות, מעניקים ייעוץ לגבי רכישות והתרחבות, מבצעים עבורכם תכנון מס (כולל התייחסות לעסקאות עתידיות) ועוד.

בחירה מושכלת של רואה חשבון

כפי שניתן להתחיל להבין, אין לראות ברואה חשבון בתור עוד הוצאה עסקית, אלא יש להבין שמדובר באיש מקצוע שיכול (וצריך) לסייע במזעור הוצאות, בהתוויית ניהול כלכלי יותר נכון, בהסדרת מגוון משימות חשובות וכדומה. מכאן שאין שאלה האם להעסיק רואה חשבון, אך כן צריך להבין איזה סוג של רואה חשבון נכון עבורכם. למה הכוונה? ובכן יש רואי חשבון שמגיעים ממשרדים גדולים ויש כאלו שמגיעים ממשרדים קטנים. הרעיון הוא לבחון האם רואה החשבון מורגל בטיפול בעסק בעל סדר גודל כשלכם. לבחון האם מבקשים שרואה החשבון יהיה חלק מצוות העובדים הקבוע, או רק דמות שפונים אליה מדי חודש/שנה (תלוי באופי של הפעילות), ואף ש לבחון אלו שירותים מיוחדים נחוצים.

האם יש מקום להתמקחות?

לסיכום נציין שרואה חשבון הוא כלי סיוע מדהים שחשוב שיהיה לכל עסק באשר הוא. הוא מסייע לחסוך זמן, מונע קנסות מטעם רשויות המיסים ומסייע להגיע להחלטות כלכליות חכמות. עוד נציין שאם מודעים לצרכים מיוחדים, למשל אם מדובר בעמותה שמגייסת משקיעים, מוטב לחפש רואה חשבון שבקיא ומנוסה בנישה. מה באשר לעלות? ובכן כל עוד מתלבטים בין כמה, בהחלט שווה לערוך השוואה, ואף ייתכן שניתן להשיג הנחה, במיוחד אם מציינים מראש שנחוצים רק מספר שירותים מסוימים, או אם מתנהלים מול תוכנת ניהול חשבונות שיודעת להתממשק עם המחשוב של רואה החשבון.

נגישות