ייתכן שגם אתם זכאים: איך מחשבים החזרי מס לשכירים?

שכירים בעולם ההייטק? האם גם לכם יוצא להסתכל בכל חודש בתלוש המשכורת? האם אתם בטוחים שאתם לא משלמים מיסים מעבר למה שאתם צריכים?

ובכן, מתברר כי עשרות אלפי שכירים ישראלים משלמים יותר מס הכנסה ממה שהם צריכים, וזה נפוץ במיוחד בענף ההייטק. במצב הזה בעצם מס הכנסה חייב לנו כסף בחזרה, וכדי לקבל אותו אנחנו חייבים לבדוק את זה בעצמנו וגם חייבים להגיש בקשה באופן עצמאי. בואו ננסה להבין איך בכלל מחושב המס לשכירים בישראל, איך אפשר לברר אם מגיעים לנו החזרי מס ואיך מגישים בקשה להחזר.

כיצד מחשבים את המס לשכירים בישראל?

בישראל חישוב המס עובד בשיטה הפרוגרסיבית, כלומר על בסיס מדרגות מס. ככל שההכנסה גדלה, כך השיבוץ למדרגת מס גבוהה יותר עולה וצריך לשלם גם יותר מיסים. מדרגת המס נקבעת בכל שנה בחודש דצמבר כאשר המדינה מרכזת את ההכנסות מהשנה החולפת לנתון מספרי. אותו סכום הכנסה שנמצא הוא בעצם הסכום המשוער לשנה הבאה ולפיו אנחנו משלמים בשנה הבאה. יש לא מעט מקרים בהם חל שינוי בהכנסה במהלך השנה, או לחלופין בגובה המס שצריך לשלם. החלפת מקום עבודה, נישואים, ילדים שנולדים, חופשות לידה, מעבר דירה ועוד – כל אלו ישפיעו על גובה המס שאנו צריכים לשלם, וככה יוצא הרבה פעמים שמשלמים בפועל יותר ממה שצריך. אם גם אתם מעוניינים לבדוק אם מגיעים לכם החזרי מס וסכומים פוטנציאליים של אלפי שקלים, כאן תוכלו למצוא עוד מידע נוסף חשוב בנושא ואפילו תוכלו לבדוק מה הסטטוס שלכם. אל תוותרו על הכסף שמגיע לכם, היו אקטיביים ועשו מה שצריך כדי לקבל את ההחזרים שמגיעים לכם.

 

 

איך מבררים אם מגיעים לנו החזרים?

כיום ניתן לברר ממש בקלות אם מגיעים לנו החזרי מס דרך המחשבון באתר רשות המסים או כלים דומים באתרים אחרים ברחבי הרשת. התהליך הוא קצר ובמהלכו נידרש להציג נתונים ונענה על שאלות בסיסיות ולאחר מכן נוכל להבין בדיוק אם אכן מגיעים לנו החזרי מס. ברגע שמבינים שאכן כך המצב, אפשר להתקדם ולהמשיך לשלבים הבאים.

כך תוכלו לקבל את הכסף שמגיע לכם

  • איסוף מסמכי הבקשה: בשלב הראשון יש לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים כמו טופס 135, טופס 106 שמקבלים מהמעסיק, אסמכתאות ואישורים הרלוונטיים לבקשה כמו אישור על שירות מילואים, תעודת לידה של ילד שנולד וכן הלאה.
  • שליחת הבקשה וקבלת אישור להחזר: מכאן מה שנשאר בעצם זה להגיש את הבקשה באופן מקוון דרך אתר רשות המסים או דרך הדואר במסירה ישירה. רשות המיסים תבחן את הבקשה ותחזיר תשובה בתוך חודשיים עד ארבעה לערך. מי שנמצא זכאי להחזר יקבל את הסכום ישירות לחשבון הבנק בתוספת ארבעה אחוזים בעבור הפרשי הצמדה וריבית.

עד מתי אפשר להגיש את הבקשה?

שימו לב כי ניתן להגיש בקשות להחזרי מס רטרואקטיבית עד 6 שנים אחורה. זה אומר שבמצטבר יכול להיות שאפשר לקבל סכומי כסף משמעותיים ביותר. שימו לב כי במידה ואכן מגישים בקשות לשנות מס שונות, יש להגיש בקשה נפרדת לכל שנה.

בשורה התחתונה –

אם אתם עובדים שכירים בענף ההייטק, יכול מאד להיות שמגיע לכם לא מעט כסף. אל תוותרו על כסף שהוא שלכם וזכרו כי התהליך הוא לא מורכב מדי וכי ניתן להגיש את הבקשה די בקלות. זה הזמן להתחיל בצעד הראשון והקצר ופשוט לבדוק אם אתם אכן זכאים להחזרי מס.

נגישות