כרטיס הכניסה שלכם לעולם ההייטק – הכול על לימודי תכנות

אוקיי, אז גם אתם רוצים להרוויח הרבה בהייטק או לעבוד בסטארטאפ עד לאקזיט המיוחל ולפרוש מוקדם? אחד מכרטיסי הכניסה העיקריים לעולם זה, אם לא הראשי, הוא להיות מפתח תוכנה. למי מתאים לעבוד במקצוע מיוחד זה? איפה וכיצד לומדים זאת? מה מיוחד במקצוע התכנות, שחשוב שתדעו לפני שאתם קופצים למים? אלה כמה תשובות ותובנות שימושיות, אשר עשויות לעניין אתכם:

מקצוע מיוחד

תכנות הוא תחום מיוחד במינו. הוא קשור לחשיבה מתמטית, אבל זו לא בדיוק מתמטיקה. הוא עוסק הרבה בכתיבה, אבל זו לא כתיבת טקסטים. יש כאן הרבה מה לתכנן ולחשוב באופן מופשט, זהו תחום מיוחד למדי. אך אין צורך להיבהל. עולם התכנות עצמו אמנם מורכב למדי, אבל זה לא אומר שאי אפשר להתחיל בקטן את הקריירה בתכנות. באמצעות קורס ללמידת התחום, ניתן לקבל מושג ראשוני ו"תחושה" לגבי העניין. תוכלו לקחת קורס בסיסי, לא יקר או ארוך מדי, בתוך ניסיון ראשוני. ישנם גם לא מעט קורסים חינמיים אגב, כך שזהו שלב שבהחלט מומלץ. כמובן, קורסים יידרשו בהחלט גם בהמשך והם לא נועדו למתחילים בלבד.

למי מתאים ללמוד תכנות?

תכנות לא מתאים לכל אחד. כפי שהזכרנו קודם, ניתן וכדאי לנסות זאת ואז תדעו באופן כללי אם זה בשבילכם. חשוב לזכור, שלימודים בתחום זה עדיין אינם חוויה זהה לעבודה בתחום. עוד על היבט העבודה בפועל, בשטח, נרחיב עוד מעט. אדם בעל אינטליגנציה ממוצעת וחריצות, יסתדר במקצוע זה היטב. החריצות והנכונות ללמוד, קריטיות! מאחר שזהו תחום מקצועי שבו נדרש לימוד מתמיד. גם לאורך הקריירה. עולם התכנות משתנה ללא הרף. חידושים מופיעים תדיר ושיטות עבודה כאלה ואחרות והם מחליפים או מעדכנים, דרכים ישנות לבצע את העבודה.

 

 

כיצד לומדים?

מסלול הלימודים עשוי להיות שונה מאוד, בין אדם לאדם. ישנם לימודים אקדמיים שקשורים לכך וגם מכללות אשר מתמחות בתחומים אלה. זו היא כמובן נקודת מוצא מצוינת. ישנם גם קורסים שונים, אשר ניגשים לעולם התכנות באופן נקודתי וישיר יותר. קורסים כאלה, יתמקדו באופן טבעי בתחומי משנה ספציפיים של עולם זה. ישנם קורסי הסבה, קורסי המשך לגבי נושאים שונים ועוד. הקורסים עשויים להיות פרונטאליים בכיתה, קורסים בכיתה שנצרכים בזמן אמת אך מרחוק (דרך המחשב) או קורסים דרך המחשוב לצריכה מתי שנוח לכם.

תעסוקה בתחום התכנות

אין צורך לומר, שאפשרויות התעסוקה בתחום התכנות רחבות מאוד. זה ידוע. חשוב להוסיף, שהן זמינות בכל רחבי הארץ וגם לעתים בעבודה מרחוק (אם כי לרוב רק חלקית). ניסיון מעשי הוא נקודה קריטית בהשגת עבודה בתכנות. אין לזה פתרון פשוט וזו נקודה שמחייבת התעמקות בפני עצמה. מבחינת קידום האפשרויות רבות, כולל קידום להיות ראש צוות מפתחים. הזכרנו שעולם התכנות משתנה כל הזמן. שינוי זה משמעותי מאוד לקריירה. הוא מחייב מעקב רצוף אחר ההתפתחויות ומי שעושה זאת היטב, יכול להשתמש בכך בחוכמה לטובתו. ניתן ללמוד בשלב מוקדם דברים חדשים בתחום ובכך להגדיל את האטרקטיביות שלכם ואת היכולת להשיג משרות בהן אתם מעוניינים. אלה יהיו כמובן משרות שדורשות תחום חדש זה, שהיצע המפתחים עבורו עדיין קטן. במקביל, יש למשל שפות תכנות שמתיישנות ואז היקף המשרות עבורן מצטמצם, אך כך גם לגבי היצע המפתחים שעדיין מכירים אותן. התוצאה? גם שם מוכנים לשלם יותר, עקב המחסור במפתחים מיומנים! חשוב לציין, שמתכנתים לא יושבים ומחכים למוזה שתנחת. זו היא בדרך כלל עבודה תובענית למדי, אינטנסיבית, לעתים קרובות עם שעות נוספות.

לסיכום

למי שעולם התכנות מעניין אותו, בהחלט כדאי להתעמק בקורסים שמוצעים לנושא זה.

נגישות