שלוש ארבע ולעבודה: הורות בעולם העבודה המודרני – מהן הזכויות שלנו כהורים?

גידול ילדים היא משימה משמחת וחשובה, אך היא גם מביאה איתה לא מעט אתגרים עבור ההורים, במיוחד בכל הקשור לאיזון בין הבית וההורות לבין העבודה. לכן, חשוב שאימהות עובדות ואבות עובדים יכירו את הזכויות המגיעות להם מהמדינה על פי חוק במקום העבודה. רוצים לדעת מה הזכויות המגיעות לכם כהורים, משלב ההיריון ועד הלידה וגידול הילדים? כל הפרטים כאן.

ההיריון והלידה

המשפחה מתרחבת? מזל טוב! היריון ראשון הוא השלבים הכי עוצמתיים של החיים, ולאט לאט תלמדו כל על האתגרים והחוויות המרגשות שהתינוק החדש יביא יחד איתו. בינתיים, תוכלו לקרוא מאמרים בנושא הריון והורות באתר כיפה, אבל כדאי גם להבין כבר מעכשיו מהן הזכויות שמגיעות לכם כהורים לעתיד. יש לא מעט זכויות שעוגנו בחוק במטרה להגן על נשים הרות ועל בני זוגן במקום העבודה, והגיע הזמן שתכירו אותן.

כדאי שתדעו, לדוגמה, שעל העובדת אין חובה לגלות על ההיריון למעסיק עד לחודש חמישי, ופסיקה זו חלה גם במעמד של ראיון עבודה. כמו כן, פיטורי עובדת בגלל הריונה אסורים על פי חוק, ואלא אם העובדת ביקשה להפחית את היקף המשרה עקב ההיריון, חל עיסוק על המעסיק לפגוע בהיקף המשרה או בשכרה של העובדת כל עוד היא נמצאת באותו מקום עבודה לפחות שישה חודשים. נוסף לכל אלה, זמן ההיעדרות מהעבודה בשל בדיקות רפואיות שגרתיות הקשורות בהיריון הוא בתשלום ואינו מנוכה ממכסת ימי מחלה או חופשה שצברה העובדת.

ומה לגבי בן הזוג? כל עובד זכאי לעד 7 ימי היעדרות בשנה עקב היריון או לידה בת זוגו, על חשבון ימי המחלה שלו. כמו כן, למעסיקים אסור למנוע מעובדיהם לצאת לחופשת לידה, כך שבני זוג יכולים, בתנאים מסוימים, לחלוק את חופשת הלידה יחד עם בנות זוגם. במקרים מסוימים, בהם יולדת או תינוקה מאושפזים בבית חולים במהלך חופשת הלידה, בן הזוג עשוי להיות זכאי לחל"ת והיולדת רשאית להאריך את חופשת הלידה.

 

 

איזה זכויות מגיעות לכם לאחר הלידה?

ראשית, עליכם לדעת שכל אישה שיולדת זכאית לתשלום מענק לידה מהמוסד לביטוח לאומי, כשגובה המענק תלוי במספר התינוקות הנולדים בלידה אחת ובמספר הילדים שכבר נולדו במשפחה. כמו כן, אסור למעסיק לפטר אתכם במהלך חופשת הלידה, וגם לא ב-60 הימים לאחר תום חופשת הלידה. המקרה היחיד בו ניתן לפטר אתכם במסגרת פרקי זמן אלה הוא כאשר הממונה על חוק עבודת נשים ישתכנע שהפיטורים לא קשורים לחופשת הלידה או ללידה עצמה. אם אתם עובדי מדינה, תוכלו ליהנות מזכויות נוספות, כמו 8 ימי היעדרות בשנה עקב מחלת ילד, קיצור ימי עבודה במהלך השנה ובחודשי החופש הגדול.

עניין נוסף שחשוב שתהיו ערים לגביו הוא אפליה על רקע הורות, אחת הבעיות המרכזיות שנפוצות בשוק העבודה כיום. האפליה מתבטאת לא רק באמצעות פיטורים של הורים לילדים רק עקב היותם הורים, אלא גם בהעדפה של מקומות עבודה למועמדים שאינם הורים. בהתאם לכך, חל איסור מוחלט על מעסיק לפטר או שלא להעסיק מועמדים לעבודה רק מעצם היותם הורים לילדים.

סיכום

לסיכום, הורות היא אתגר גדול ומכונן עבור הורים, בעיקר במציאות המודרנית בה שוק העבודה הוא תובעני מתמיד ודורש מאיתנו את המקסימום. כדי לא לשכוח את המשפחה וכדי להצליח להגיע לאיזון מושלם, חשוב ללמוד כיצד לתמרן בין חיי המשפחה לבין העבודה. היכרות מעמיקה עם הזכויות שלנו כהורים עובדים יכולה לעזור לנו לעשות זאת בצורה האידיאלית ביותר.

נגישות